Mam włókniaka w lewej piersi. Czy mam szansę na donoszenie ciąży?

Mam włókniaka w lewej piersi - 6 mm. Biopsja wykazała brak komórek nowotworowych. Byłam w ciąży, ale na początku października ciąża obumarła (w 9 tygodniu ciąży przestała się rozwijać). Czy mogło to być przyczyną obumarcia ciąży? Teraz widzę że z piersi, ale prawej coś mi leciało.
Czyżby za wysoka prolaktyna? W zeszłym roku miałam też zabieg wycięcia żylaka i przez cały czas brałam D***. Czy to mogło być przyczyną obumarcia?
Po poronieniu zrobiłam badania krwi, są w porządku, podwyższone tylko APTT, ale d-dimery w normie, także hormon tarczycy jest ok. Czekam jeszcze na wynik p/c fosfolipidowych. Przed zajściem w ciążę miałam robione USG narządu rodnego - macica jednorodna, endometrium 7 mm, jajniki echogenne. Niby wszystko ok.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Włókniak z pewnością nie miał wpływu na przebieg ciąży. W związku z wyciekiem z piersi, radziłabym rzeczywiście zbadać poziom prolaktyny - jeśli była to wydzielina mleczna, wydzielina krwista może natomiast być objawem zmian nowotworowych, dlatego wymaga szczególnie pilnej diagnostyki.
Raczej nie zaszkodził również przyjmowany przez Panią preparat przeciw żylakom, choć nie jest on zalecany dla ciężarnych i powinna go Pani odstawić po zajściu w ciążę.
Najczęstszą przyczyną poronień w pierwszym trymestrze są defekty genetyczne zarodka, które powstają zupełnie przypadkowo, mimo że oboje rodzice są w pełni zdrowi. Zazwyczaj w takich przypadkach, po pojedynczej stracie ciąży, nie wykonuje się nawet żadnych badań. Dobrze jednak, że się Pani bada - można będzie od razu wykluczyć pewne patologie.
Ok. 85 proc. kobiet po pojedynczym poronieniu szczęśliwie zachodzi i donasza kolejną ciążę, czego Pani z serca życzę!
Pozdrawiam serdecznie