Mam zawroty głowy z utratą równowagi. Czy przyczyną jest nadciśnienie?

Mam 53 lata, jestem mężczyzną, pracuję fizycznie. Od 1 miesiąca przy wstawaniu i kładzeniu się spać mam zawroty głowy (otoczenie wokół mnie wiruje). Podobne objawy są prz schylaniu się i przy szybkich ruchach głowy. Mam uczucie utraty świadomości oraz tracę równowagę. Lekarz domowy stwierdził, że jest to nadciśnienie. Wyniki badania moczu: w normie, ciężar 1,030 pozostałe - negatywnie. Morfologia: LYM 36,6 %,MON 8,2%, GRA 55,5% LYM 2,8 tys,MON 0,6 tys, GRA 4,3 tys RBC 5,6 HGB 16,3 HCT 48,8 MCV 87 MCH 29,1 MCHC 33,4 RDW 14,2 PLT 140 tys PDW 14,7 tys MPV 8,3 tys PCT 0,1 tys OB 3 Biochemia: potas 4,33 Sód 136,10 Kreatynina 89,90 / 0,99 Trójglicerydy 224,25/2,53 wapń zjonizowany 1,16 Lekarz zalecił mi W*** 80 mg - pół tabletki dziennie i ograniczenie używania soli. Objawy nie ustępują. Średnie ciśnienie mierzone w południe wynosi 160/90.

Redakcja abcZdrowie

Na występujące u Pana zawroty głowy zapewne składa się kilka czynników. Jest to nadciśnienie tętnicze – stąd konieczne jest regularne przyjmowanie leków, które powinny być tak dobrane, aby wartości ciśnienia nie przekraczały 140/90.

Poza tym najprawdopodobniej ma Pan zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Aby to stwierdzić lekarz rodzinny może Pana skierować na badanie RTG kręgosłupa szyjnego. Ulgę w zawrotach głowy przynosi rehabilitacja kręgosłupa szyjnego.

Z powodu zawrotów głowy powinien Pan także udać się na konsultację do laryngologa (wykluczenie laryngologicznych przyczyn zawrotów – np. zaburzeń błędnika) oraz neurologa (wykluczenie neurologicznych przyczyn zawrotów – np. zwężeń w tętnicach szyjnych, czy nieprawidłowości w mózgu). Do laryngologa i neurologa może Pana skierować lekarz rodzinny.
Ponadto, ze względu na zawroty głowy powinien Pan unikać gwałtownych ruchów głową, przyjmować minimum 2 litry płynów na dobę, a do spania warto używać specjalnie wyprofilowanej poduszki rehabilitacyjnej.