Mam zdiagnozowanego mięśniaka, co dalej?

Mam 52 lata, jestem po wycięciu jajnika z przydatkami, kiedy miałam 37 lat. To był torbiel. Nie dostałam żadnego hormonu, mimo że prosiłam wielu lekarzy. Odpowiedź była jedna, jeżeli mam miesiączkę, to jest wszystko dobrze. A ja umierałam na serce przed każdą miesiączką, pociłam się, tyłam. Teraz, kiedy wykryto mięśniaka, lekarz zapisał mi lek hormonalny, który już zużyłam i czekam na miesiączkę, mam wziąć następny w trzecim dniu cyklu. Boję się bardzo. Kiedy zaczęłam brać pierwszy, przez 2 dni czułam się źle, ale potem doskonale. Kiedy zakończyłam, mam opuchnięte nogi w kostkach, powieki. Przeczytałam na ulotce o imusach tego leku, zakrzepicy, udarach... Nie wiem, co mam zrobić. Teraz w oczekiwaniu na miesiączkę czuję znowu palpitacje serca, no i te opuchnięcia, nie mówiąc o bólu głowy. Jestem już załamana! Co mam robić? Poprosić o plastry? Czy spróbować wziąć zapisane? Koleżanka zmarła na udar mózgu, kiedy zaczęła brać HTZ.

KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu

Kiedy duża wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Jednym ze wskazań do wykonania cesarskiego cięcia jest duża wada wzroku u kobiety. Jak poważna musi to być wada? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o wskazaniach do CC.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!
Przydatkami nazywamy jajniki i jajowody, ale rozumiem, że był usunięty jeden jajnik? Jeżeli jeden jajnik przejmuje funkcję hormonalną również usuniętego, nie trzeba przepisywać kuracji hormonalnej. Dopiero w przypadku objawów niedoboru hormonalnych można to rozważyć.
Przed rozpoczęciem HZT powinno zebrać się dokładny wywiad oraz wykonać następujące badania:

Ma to na celu określenie ryzyka wystąpienia powikłań hormonoterapii. W przypadku, gdy większe jest ryzyko, niż ewentualne korzyści - powinno się z tej terapii zrezygnować. Taką decyzję podejmuje lekarz prowadzący.
Przezskórny typ HTZ powinien być preferowany u kobiet z podwyższonym poziomem trójglicerydów, żylakami kończyn dolnych, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, czy kamicą żółciową, ponieważ rzeczywiście cechuje się mniejszymi skutkami ubocznymi.
Opisane dolegliwości mogą ustąpić z czasem przyjmowania terapii, ale też mogą być wskazaniem do zmiany preparatu. Warto porozmawiać z lekarzem - o Pani obawach, o ewentualnej zmianie drogi podania i o czynnikach ryzyka w tym przypadku.
Tutaj znajdzie Pani podpowiedź, czy może Pani stosować HZT.
Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty