Mam zmiany w piersiach. Czy mogę mieć nadzieję, że to nic poważnego?

Witam.

Mam 34 lata i do tej pory nic mi nie dolegało, ale że w u mojej mamy wystąpił nowotwór piersi 6 lat temu po mastektomii lewej piersi z powodzeniem wyleczenia, wykonałam w końcu usg i to co otrzymałam mnie zmroziło. Proszę mi powiedzieć czy już mam się zaprzyjaźnić z rakiem czy mogę mieć nadzieję że to nic poważnego?

Niedługo wychodzę za mąż i planuję, choć może późno, zajść w ciążę. W tym momencie nie mogę się pozbierać i nie wiem czy nie warto wszystkiego odwołać. Oto wynik USG: „Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej. Litych zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Na godzinie 8 w piersi lewej widoczna jest torbiel o średnicy 5 mm, na godzinie 4, w odległości 15 mm od otoczki - zmiana prawdopodobnie pływowa o wymiarach 8 x 6 mm, o nierównych obrysach. Z powodu obciążonego wywiadu wskazania BACC tej zmiany. Przewody mlekowe o zaznaczonym rysunku. Węzły chłonne pachowe bez cech patologicznych”.

Witam serdecznie.

Na podstawie opisu USG można jedynie postawić wstępne wnioski co do charakteru zmiany. Zmiana wydaje się łagodna, aczkolwiek, tak jak zresztą napisano w skierowaniu - z racji obciążenia rodzinnego - każdą zmianę powinno się dokładnie zdiagnozować.

Powinna też Pani poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do poradni genetycznej, gdzie zostanie Pani przebadana w kierunku obciążenia genetycznego rakiem piersi oraz zostanie Pani objęta specjalnym programem profilaktyki.

Pozdrawiam serdecznie.