Mama, jej nowy partner i kłótnie z córką - co robić?

Moja przyjaciółka ma poważny problem. Jej tato zmarł dawno temu. Ostatnio jej mama zaczęła spotykać się z innym. Na początku był dla niej miły i w ogóle. A teraz, odkąd jej mama się z nim spotyka, moja przyjaciółka w ogóle z nią nie rozmawia. Oddaliły się od siebie. Jej mama traktuje ją jak powietrze... I jeszcze cały czas na nią krzyczy! W ogóle już ze sobą nie rozmawiają... Nie wiem, jak jej pomóc!

ponad rok temu

Witam!

Szkoda, że nie opisała Pani całej sytuacji dokładniej. Myślę, że mama Pani przyjaciółki potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Prawdopodobnie jej rozdrażnienie wynika z tego, że zależy jej na utrzymaniu związku, ale jednocześnie nie wie, jak połączyć rolę matki i rolę kobiety, wchodzącej w nową relację.

Wydaje mi się, że dobrze byłoby, gdyby Pani przyjaciółka powiedziała swojej mamie o tym, że czuje się porzucona i nierozumiana, że to sprawia jej ogromną przykrość, że potrzebuje bliższego kontaktu z mamą. Mówienie o swoich uczuciach jest najlepszym sposobem na dojście do porozumienia. Dobrą metodą jest też napisanie listu. Czasem, kiedy ktoś sprawia nam ból, nie potrafimy z nim spokojnie rozmawiać. Natomiast pisząc list, możemy na spokojnie zastanowić się, co chcemy przekazać adresatowi i w jakiej formie. Poza tym samo pisanie listu działa uspokajająco, często też pomaga w lepszym zrozumieniu naszych emocji, uczuć i całej sytuacji.

Pani ze swojej strony może po prostu być przy przyjaciółce i dawać jej oparcie w trudnych chwilach. Świadomość, że jest druga osoba, która jest dla niej życzliwa, na pewno doda jej sił.

Pozdrawiam.