Mama nie akceptuje mojego wyglądu - co powinnam zrobić?

Jestem dziewczyną, mam 15 lat. Otóż, przyznam, nie jestem dzieckiem ustępliwym i mam swoje zasady i swój własny styl. No i w tym jest problem. Moja mama tego nie akceptuje. Zawsze ma z czymś problem. Często jest on związany z moim wyglądem. Bardzo często słyszę, że jest mi niedobrze w tym kolorze włosów, jak ja się ubieram, i często, że jestem za gruba (mam 156 cm wzrostu i ważę 53 kg). Nie miałabym z tym problemu, gdyby to były po prostu jej rady, ale ona robi to w sposób nachalny, porównuje mnie do innych dziewczyn, często moich koleżanek, czym daje mi do zrozumienia, że jestem od nich gorsza, bo np. "one są szczuplejsze, one są bardziej naturalne" itp., itd. Mówiłam jej, że i tak nie zmienię się, dlatego że jej się tak podoba, oraz że, owszem, może wyrazić swoje zdanie na mój temat, ale żeby tym samym nie sprawiała mi bólu. No niestety to nie pomogło, oczywiście ona mówiła, że tak, że rozumie i ok. Ale zawsze za jakiś czas jest to samo. Ta sytuacja po prostu mnie przytłacza, jest mi bardzo smutno, że moja własna matka ma o mnie takie zdanie i chce koniecznie mojej zmiany. Ale również dlatego, że pomimo moich próśb nadal krytykuje mój wygląd. Bardzo często przez to myślałam o ucieczce lub o zamieszkaniu w internacie. Oczywiście z czasem te myśli przechodzą, ale czuję, że po prostu nie dam dłużej rady. Bardzo proszę o poradę, co powinnam zrobić. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Witam!

Nie ma jednego prostego rozwiązania dla Twojego problemu. Trudne relacje z matką mogą wywoływać chęć ucieczki od niej. Tylko zastanów się, czy to coś zmieni, a przede wszystkim czy będą to zmiany na lepsze. Warto rozmawiać z mamą na temat jej zachowania i Twoich odczuć. Piszesz, że mama się nie chce zmienić. Ale czy Ty chcesz się dogadać? Na początki listu podkreśliłaś, że nie ustępujesz. Nieustępliwość ze strony Twojej mamy, ale również z Twojej strony, może powodować brak zmian i porozumienia. Może wspólnie usiądźcie i spiszcie razem zasady postępowania, które będą obowiązywały Was obie. Spisując takie zasady i umieszczając je w widocznym dla wszystkich domowników miejscu, zawsze będziecie mogły się do nich odwoływać, jeśli któraś z Was będzie postępować niezgodnie z nimi. Może to być jedno z możliwych rozwiązań tej sytuacji. Relacje międzyludzkie opierają się głównie na komunikacji, dlatego tak ważne jest, by ze sobą rozmawiać.

Pozdrawiam