Mania chodzenia po schodach u dziecka a autyzm

Witam,syn ma 25 miesięcy,mówi po swojemu - świadomie tylko "nie" lub coś jakby "chcę" kiedy prosi o podanie czegoś.Od niedawna pokazuje palcem kiedy chce aby coś mu dać,nie wskazuje obrazków,części ciała ani osób z rodziny,nie wykonuje poleceń.Daje buzi,bardzo rzadko daje "cześć", kilka razy zrobił "pa,pa",przytula się i lubi dotyk,całuje,uśmiecha się, bawi w "a kuku",reaguje na ludzi,podejmuje próby kontaktu z dziećmi, coraz częściej patrzy w oczy. Ma manię chodzenia po schodach.Autyzm?

Witam,

Objawy, które Pani opisuje, nie pasują do autyzmu. Proszę raczej spróbować wyciszyć syna, ograniczyć telewizję (również tę włączoną mimochodem) i więcej rozmawiać, mówić o uczuciach, okazywać je również w mowie, czytać książeczki. Wygląda na to, że syn nie widzi potrzeby komunikacji, więc być może dotąd nie zauważył jej ogromnych plusów (np. w postaci łatwego zaspokojenia potrzeb, satysfakcji z bycia rozumianym itp.).
Nie znam kontekstu, więc trudno wyrokować jednoznacznie.
Proponuję także konsultację z fizjoterapeutą, gdyż mogą to być objawy np. nieprawidłowego napięcia mięśniowego, które często są przeoczane przez pediatrów.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie wiadomo. Na podstawie listu tego stwierdzić się nie da. Wizyta u psychologa i konsultacja logopedyczna koniecznie.
Pozdrawiam AM