Manipuluję ludźmi i jestem dla nich niemiły. Czy mogę się jakoś zmienić?

Witam. Mam 17 lat i pewien problem. Od dłuższego czasu mam ze sobą problemy, które tyczą się mojego zachowania: manipuluję ludźmi, jestem dla nich niemiły, lekceważę ich, uwłaczam im. Zachowanie to sprawia, że nie mam przyjaciół. Kiedyś próbowałem się zmienić, ale nie przyniosło to większych rezultatów, gdyż stwierdziłem, że i tak nie będzie żadnych efektów. Czy istnieje jakiś sposób na to, żebym się zmienił? Pozdrawiam, Grzegorz

Witam!

Twoje zachownie faktycznie może odstraszać od Ciebie innych. Życie z innymi wymaga nie tylko brania dla siebie, ale także dawania.

Musisz zrozumieć, że to od Ciebie zależy, jakim będziesz człowiekiem. Jeśli chcesz mieć przyjaciół, dziewczynę i znajomych, to powinieneś postarać się pracować nad wzmocnieniem u siebie takich cech jak życzliwość, otwartość na problemy innych, wyrozumiałość oraz empatię. Pomoc innym również jest dobrym sposobem na uczenie się życia społecznego.

Możesz dowiedzieć się, czy w Twojej okolicy organizowane są różnego rodzaju zajęcia grupowe i zacząć w nich uczestniczyć. Praca z grupą i w grupie uczy nas, jak należy postępować w towarzystwie innych. W trakcie takich zajęć będziesz mógł również poznać opinię innych osób na swój temat i dowiedzieć się, co możesz jeszcze poprawić w swoim zachowaniu, a co jest w porządku.

Warto próbować się zmieniać, bo jest to rozwój Twojej osobowości. Stając się lepszym dla innych nie będziesz samotny.

Pozdrawiam