Manualne usunięcie łożyska a poród wywołany

Czy problem z urodzeniem lozyska wiaze sie zawsze z jego przyrosnieciem? Polozna wytlumaczyla mi,ze porod zakonczyl sie krwotokiem i manualnym usunieciem lozyska, poniewaz jak to nazwala "macica byla za bardzo zmeczona" by je urodzic. Czy to mozliwe? Dodam porod byl wywolywany, dlugi, zakonczyl sie utrata 2 litrow krwi. Nie wiem do tej pory czy lozysko bylo przyrsniete, nikt mi tego nie powiedzial. "Zmeczona macica?"

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Aby zachęcić macicę do mocnego skurczu kobieta otrzymuje oksytocynę w zastrzyku po porodzie. Wykonuję się tą procedurę by właśnie zmusić zmęczoną już porodem macicę do jeszcze jednego, jakże istotnego porodu - tym razem wydalenia łożyska. Jeżeli jednak w trakcie wydalania popłodu- łożyska występują jakiekolwiek komplikacje dochodzi do silnego krwawienia ze względu na fakt iż narząd ten jest bardzo dobrze unaczyniony.