Martwy ząb a aparat ortodontyczny

Witam,chciałabym nosic aparat ortodentyczny(nie byłam jeszcze u ortodonty) ale boję się że górna martwa jedynka pęknie pod wpływem aparatu(szkliwo jest popękane i duża plomba,wiekszość mam zębów z takim szkliwem).Też mam wiele plomb ale obecnie bez nowej próchnicy(dbam o zęby,wizyty kontrolne u stomatologa).Czy mogę w takiej sytuacji nosić aparat ortodentyczny?

Powinna Pani udać się na konsultację do gabinetu ortodontycznego. Po przeprowadzeniu badania oraz na podstawie zdjęć będzie mógł zaproponować Pani właściwe leczenie. Dopiero na tej podstawie określi co może stać się z ww zębem.

Szanowna Pani,
jeżeli obawia się Pani pęknięcia zęba z powodu dużej utraty tkanek twardych korony klinicznej i odbudowy kompozytowej w martwym zębie najlepiej wykonać wkład koronowo - korzeniowy, a następnie koronę protetyczną.
W trakcie leczenie ortodontycznego proponuję założenie korony tymczasowej, a po zakończeniu leczenia wykonać koronę ostateczną. W odcinku przednim, gdzie estetyka ma bardzo duże znaczenie dobrym wyborem jest korona pełnoceramiczna.
Oczywiście wszelkie decyzje powinna Pani podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym i ortodontą.
Z poważaniem
Szymon Frank