Masa ciała - jak mogę ją zwiększyć?

Witam! Mam 16 lat. Waga moja wynosi 72,8 kg przy wzroście 192 cm. Od 2 lutego mam zamiar chodzić na siłownię. Chciałbym nabrać trochę masy, co mam jeść i kiedy? Czy waga 100 kg przy tym wzroście będzie dobra? Jeżeli tak, to jaką dietę zastosować?? Pozdrawiam!

16 LAT ponad rok temu

Witam,

Ćwiczenia siłowe połączone z prawidłowym odżywianiem to najlepszy sposób na nabranie masy mięśniowej. Sama aktywność fizyczna może nie przynieść pożądanych efektów, gdyż nasz organizm potrzebuje energii i składników odżywczych do regeneracji mięśni. Dlatego zastosuj się do pewnych zaleceń żywieniowych lub jeśli potrzebujesz dokładnie rozpisanego jadłospisu udaj się do poradni dietetycznej.

Poniżej przedstawiam najważniejsze wskazówki dietetyczne:
- przede wszystkim unikaj słodyczy i produktów fast-food, a także słodzonych, gazowanych napoji, które dostarczają pustych kalorii i nie budują masy mięśniowej, ale tłuszczową,
- zwiększ częstość posiłków- przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie),
- odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny.
- jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości- zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty naturalne, suszone owoce,
- nie przejadaj się, ale jedz większe posiłki niż do tej pory (musisz zwiększyć podaż kalorii o około 300-400 kcal)
- zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki takie jak jogurt, suszone owoce, banany czy orzechy i nasiona.
- przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone - ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby)
- po treningu jedz produkty zawierające cukry proste - owoce świeże lub suszone
- jedz produkty bogato-białkowe o niskiej zawartości tłuszczu,
- jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste),
- nie zapominaj o warzywach i odpowiedniej podaży płynów!

Pozdrawiam.