Maść przeciwbólowa - czy można stosować w czasie ciąży?

Witam. Będąc w pierwszym trymestrze ciąży (około 10 tygodnia) dwukrotnie na noc zastosowałam Voltaren Emulgel 1% (na ból w barku). Kierowałam się tym, że jest to maść do stosowania zewnętrznego i ma ona działanie miejscowe. Obecnie jestem w 5 miesiącu ciąży, do tej pory wszystkie wyniki i usg mam prawidłowe. Jednak teraz zastanawiam się czy nie mogło to zaszkodzić dziecku. Jeżeli tak, to w jaki sposób mogło mu zaszkodzić? Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!
Diclofenac stosowany miejscowo nie jest zalecany w czasie ciąży, ale nie należy także do kategorii leków przeciwwskazanych. Jeżeli dotychczasowe badania nie uwidoczniły zmian rozwojowych to najprawdodobniej dziecko rozwija się prawidłowo. Dwukrotne zastosowanie leku nie powinno mieć wpływu na przebieg ciąży i stan dziecka.
Pozdrawiam.