Mastektomia i rekonstrukcja piersi

W sierpniu 2008 r.miałam mastektomię, stopien G1. W styczniu mam planowany zabieg rekonstrukcji piersi. Obawiam się, że za jakiś czas mogę mieć guza w drugiej. Czy jest możliwa mastektomia zdrowej piersi i jednoczesnie jej rekonstrukcja? Mam 38 lat i troje dzieci, więc pierś nie jest mi potrzebna.

Witam serdecznie!

Profilaktyczna mastektomia, o ktorej Pani pisze, jest uzasadniona w określonej sytuacji. Głównym wskazaniem jest udowodniona skłonność genetyczna do rozwoju raka piersi, czyli nosicielstwo mutacji genu BRCA1 lub BRCA2. Zachorowania na raka piersi zdarzają się najczęściej po 45. roku życia (rak piersi w Pani wieku zdarza się rzadziej i zawsze należy wykazać czujność, czy przypadkiem nie chodzi właśnie o mutację), dlatego też uważam, że warto, aby zgłosiła się Pani do Poradni Genetycznej celem przebadania się pod tym kątem.

Jeżeli okaże się, że nie jest Pani obciążona genetycznie rozwojem raka myślę, że bardziej rozsądnym rozwiązaniem niż narażanie się na kolejne działanie chirurgiczne, jest pozostawienie piersi i regularne kontrole (mammografia) co rok. W przypadku raka G1 ryzyko ewentualnej wznowy w drugiej piersi jest stosunkowo niskie.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
Obawy że "mogę mieć guza w drugiej" dotyczą wielu pacjentek wiedza że możliwa jest mastektomia zdrowej piersi i jednoczesnie jej rekonstrukcja wymaga wyjątkowych umiejętności, które pozwolą zachować przywrócić poczucie bezpieczeństwa i pozwalają zostać sobą po leczeniu dla siebie i najbliższych
emial kontakt@drjaworowski.pl