Masturbacja a kontrolowanie wytrysku

moje pytanie jest odnośnie masturbacji. czytałem wiele o masturbacji a problemach z przedwczesnym wytryskiem. i chciałbym prosić o poradę eksperta seksuologa. czy gdy masturbuje się przy filmach porno i jak najszybciej staram się dojść. mogę dochodzić później szybciej podczas stosunku ? ostatnio też przeczytałem że masturbacja bez filmów, powolna, sprawiająca nam większą przyjemność (lub gdy robi to partnerka) i nie śpiesząca do wytrysku, pomaga nam w kontrolowaniu samego siebie ?

Drugie: stymulacja przez partnerkę jest najlepszą formą kontaktu seksualnego. Nazywamy to raczej pieszczotą, niż masturbacją. Chodzi tu zresztą o cały kontekst psychologiczny.
Nie można porównywać erotyki z wybraną kobietą do pornografii, która jest karykaturą i wulgaryzacją zdrowej seksualności.
Masturbacja jest fizjologią, jednak nie pozbawioną pewnych pułapek, o czym zresztą Pan wspomina...
Masturbacja "łapu-capu" jest taką właśnie pułapką...
Inną pułapką jest powtarzanie dewiacyjnych wyobrażeń (lub filmów) podczas autostymulacji.
Tak zwane treningi masturbacyjne są rzadko zalecane przez lekarzy-seksuologów, gdyż znamy skuteczniejsze i mniej kontrowersyjne metody terapii.
W internecie jednak o tym sporo...
Mam nadzieję, że odpowiedziałem wystarczająco jasn na pytania. Pozdrawiam Pana. JW

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
owszem, praktyki masturbacyjne nie pozostają bez wpływu na seks z partnerką. Może dojść np. do tzw. rytualizacji czyli konkretnego wypracowanego sposobu osiągania orgazmu, który może nie być do powtórzenia np w seksie z partnerką. Lub współżycie nie będzie już tak satysfakcjonujące, mogą pojawić się dysfunkcje - np. przedwczesny wytrysk, o którym Pan wspomniał. Masturbacja wynikająca z naturalnej potrzeby rozładowania napięcia seksualnego bez oglądania pornografii pełni zupełnie inną funkcję.
Pozdrawiam