Masturbacja a problemy seksualne u 25-latka

Witam, przechodząc do sedna - chłopak, 25lat, zdrowy psychicznie i fizycznie. W wieku dorastania dużo się masturbowałem i oglądałem pornografii ( obecnie pornografii nie oglądam wcale, a masturbacja jest sporadyczna) , co za skutkowało obecnie ( od co najmniej 5 lat ) problemami z erekcja i popędem seksualnym (czerpaniem pełnej przyjemności z seksu ) . Prawdopodobnie związane jest to z nadwyrężaniem ośrodka nagrody w mózgu. Zażywanie każdorazowo tabletek (pochodnych Viagry) nie jest rozwiązaniem . W jaki sposób ,,naprawić'' swoje fizjologiczne reakcje ( przywrócić pełna sprawność seksualną ) ? Medytacja, wizualizacje, fantazje seksualne - czy mogą pomóc ? Oczywiście z specjalista się skontaktuje ;) Ale na chwilę obecna prosiłbym o jakieś konkrety które mogę zaaplikować we własnym zakresie. Dziękuję i pozdrawiam.

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Wita m,
przechodząc do sedna - dobrą wiadomością jest to, że z tego co Pan pisze istnieje duża szansa, że nie wpadł Pan w uzależnienie od pornografii (to zdiagnozuje seksuolog). Zgadzam się z Panem, że zażywanie każdorazowo tabletek przed kontaktem seksualnym nie jest rozwiązaniem, Pan jest za młodym człowiekiem na takie kroki. Zamiast zastanawiać się co Pan sam może zrobić przed spotkaniem ze specjalistą proponuję po prostu się umówić i pójść na pierwsze spotkanie, czyli rozpocząć profesjonalny proces pomocy sobie. Techniki medytacyjne, wizualizacyjne - jeśli przeprowadzone w fachowy sposób nie zaszkodzą, ale też nie zastąpią specjalistycznej pomocy.
Pozdrawiam,