Masturbacja jako forma rozładowania napięcia

Czy masturbacja może służyć do rozładowywania napięcia, odreagowania? bo u mnie jest zamiennie z autoagresją. Zarówno to i to służy jednemu. Choć po tym pierwszym jest poczucie winy i oczekiwanie na karę, która za kazdym razem się zdarza.

Dzień dobry!

Zdrowa masturbacja służy rozładowaniu napięcia seksualnego, potrzeby seksualnej. Jeśli ma Pani trudności z autoagresją, proszę zgłosić się do psychoterapeuty.

Pozdrawiam!

Tak, masturbacja może służyć nie tylko rozładowaniu napięcia seksualnego, ale i emocjonalnego. Z tego co zrozumiałam z Pani listu, również masturbację traktuje Pani jako pewien rodzaj autoagresji - wiąże ją Pani z negatywnymi przyczynami i konsekwencjami. Wyobrażam sobie, że odczuwa Pani bardzo trudne uczucia względem siebie.
To w tłumionych emocjach i pewnych utrwalonych mechanizmach działania należałoby szukać źródła Pani trudności. Proponuję skorzystać z pomocy psychologa seksuologa lub psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz