Masywny naczyniak w trzonie Th12 i pojedyncze guzki Schmorla w blaszkach granicznych trzonów

Masywny naczyniak w trzonie Th12 wielkosci 29x32 mm; w trzonie L3 naczyniak 11 mm. Stan po przebytej chorobie Scheuermanna - pojedyncze guzki Schmorla w blaszkach granicznych trzonów pogranicza Th/L. Dehydratacja i obnizenie wysokosci krazków miedzykregowych L4/L5 i L5/S1 z towarzyszacymi osteofitami na krawedziach trzonów. Szerokopodstawna wypuklina krazka L4/L5 uciska worek oponowy oraz modeluje korzenie nerwowe L5 w zwezonych zachylkach bocznych. Czy to jest coś poważnego?

Magdalena StusiĹska

Obniżenia kręgów mogą powodować bóle promieniujące do nogi i pleców. Na temat naczyniaka i konieczności ewentualnej interwencji neurochirurgicznej powinien wypowiedzieć się neurochirurg.