Mąż znęca się psychicznie - co robić?

Mam dość swojego małżeństwa! Chyba wolałabym żeby mnie uderzył, aniżeli ma się tak psychicznie nade mną znęcać. Wszystko co bym nie zrobiła, jego zdaniem robię źle, trwa to już 6 lat - ile jeszcze to zniosę? Nie wiem, jego mania na punkcie sprzątania już mnie naprawdę zmęczyła. Dziś babcia zapytała się naszej 2,5-letniej córeczki gdzie jest tata, na co córeczka odpowiedziała "tata nie sprząta, idzie z nami" - już nawet dziecko ma to wpojone, że porządek jest najważniejszy (jest ważny, ale nie najważniejszy). Sam nie szanuje nikogo, ale jego każdy ma szanować. Nasza córeczka w maju będzie miała 3 latka, ale jak na swój wiek jest bardzo mądra, dlatego musimy uważać na to co mówimy, ponieważ wszystkiego bardzo szybko się uczy i znów nasuwa mi się mądrość mojego męża. Pokazywałam córeczce guziki plastikowe i metalowe, wiec zaczęła układać te guziki na 2 kupki, poprosiła tatę o pomoc, usiadł obok niej po czym mówi do niej: "te guziki to są wszystkie plastikowe" - dlaczego tak zrobił? A dlatego, że mu się układać nie chciało tylko szkoda, że dziecku w głowie miesza, a ja już nie mam sił, już nie wiem co dalej robić. Nie twierdzę, że ja jestem idealna, bo nie jestem, ale ja w przeciwieństwie do niego chcę dobrze dla dziecka. Co robić? Jak długo można tak żyć? Ja już naprawdę nie mam sił :(

KOBIETA ponad rok temu

Witam,
W swoim liście podkreśliłaś jak ciężko Ci żyć w małżeństwie i nie wiesz co robić. Pamiętaj jednak, że decyzje dotyczące swojego życia podejmujesz sama. To od Ciebie zależy czy godzisz się na takie traktowanie i trwanie w tym związku czy nie. Ty też wyznaczasz granice - "jak długo można tak żyć".
Przy podejmowaniu decyzji na ogół znajdujemy za i przeciw, ale musimy być świadomi, że to zawsze nasz wybór. Jeżeli chcesz zmienić swoje życie, ale jednocześnie zawalczyć o małżeństwo to powinnaś zaproponować mężowi pójście na terapię małżeńską. Jeżeli mąż się nie zgodzi, to staniesz przed kolejną decyzją: czy trwać dalej w tak toksycznej relacji czy dążyć do rozstania?
Badania pokazują, że utrzymywanie związku wyłącznie "dla dziecka" nie przynosi korzyści ani dziecku, ani rodzicom.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk