Mdłości i odbijania po jedzeniu

Witam! Mam 17 lat i od roku chodzę od lekarza do lekarze z pewnymi problemami. Mam ciągłe mdłości, ale wymiotuję rzadko, nie odczuwam również głodu, ale jem sporadycznie, doskwiera mi też ciągłe odbijanie (np. jem na śniadanie bułkę i odbija mi się nią bardzo często przez 3 godz. od śniadania potem rzadziej, ale bywa tak, że nawet o 16-ej odbija mi się śniadaniem). Miałem robioną gastroskopię i nic nie wykazało. Uczęszczałem również do psychologa i stwierdził, że nie jest to na tle nerwowym. Tabletki typu tribux i polprazol nic nie pomagają. Proszę o szybką pomoc, gdyż męczę się z moimi przypadłościami ok. rok czasu i dalej nie wiem co mi jest.

Witam serdecznie!

Przyczyny nudności mogą być różne. Myślę jednak, że warto byłoby aby przeprowadzono u Pana badania pod kątem celiakii, czyli nietolerancji glutenu czyli białka zawartego przede wszystkim w zbożach i produktach zbożowych (mąka, pieczywo). To choroba, która może ujawnić się w każdym wieku. Lekarz gastrolog może zlecić badania na obecność przeciwciał (tzw. EmA oraz tTG). Poprawę zwykle przynosi unikanie produktów bogatych w gluten (wykaz produktów na stronie www.celiakia.pl).

Jeżeli z kolei nie stwierdza się przyczyny organicznej (tj. nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym) wtedy za przyczynę dolegliwości uznaje się tzw. zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Niestety nie są one proste do opanowania i standardowo stosowane leki mogą nie przynosić efektu.
Wtedy najistotniejsze jest uregulowanie pór posiłków (5 razy dziennie mniejsze porcje), unikanie produktów wzdymających (groch, fasola), białego pieczywa i produktów z białej mąki oraz produktów tłustych.

Pozdrawiam serdecznie!