Mdłości i wymioty podczas nerwowych sytuacji a nerwica żołądka u męża

Witam. Mój mąż jest bardzo nerwowy i gdy tylko się zdenerwuje to od razu go mdli i wymiotuje ( trwa to już od 2 lat). Ostatnio jest ciągle przybity i nic go nie cieszy, a na jakąkolwiek uwagę z mojej strony reaguje wybuchem złości i przez to ciągle się kłócimy a o wymiotuje. Czy to może być nerwica żołądka? Dodam, że jego ojciec miał kiedyś problemy z wrzodami. Co robić? Gdzie się udać po pomoc? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Na początek warto wykluczyć zaburzenia somatyczne skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie na odpowiednie badania. Jeśli zostaną wykluczone zaburzenia organiczne, pomocny będzie psycholog psychoterapeuta, który zaproponuje odpowiednia formę psychoterapii, która jest najlepszą metoda radzenia sobie z nerwicą.

Witam, mdłości i wymioty są objawami psychosomatycznymi, które wskazują na tzw. nerwicę. Diagnozuje się ją, jednak po uprzednim zrobieniu badań medycznych wykluczających biologiczną pochodną objawów. Pisze Pani o przygnębieniu męża, smutku i złości, warto zastanowić się jak długo to już trwa, czy coś niepokojącego się ostatni stało i mogło wpłynąć na samopoczucie męża, czy też mogą to być nasilające się objawy nieleczonej od dłuższego czasu depresji lub nerwicy. To nie problem genetyczny, raczej świadczy o trudności w radzeniu sobie z jakimiś sytuacjami, nie umiejętności rozmawiania z innymi i trzymaniem czegoś w sobie, pomimo, ze osoba tego „nie akceptuje”. Dlatego warto pomyśleć o psychoterapii, bo Pani jako żona nie pomoże mężowi uporać się z jego trudnościami, ze względu na jego obecne reakcje złości w stosunku do Pani. Czasem najtrudniej jest przyjąć pomoc od osoby najbliższej, a kłótnie mogą oddalać.

Witam. Takie objawy świadczą raczej o depresji, a nie nerwicy żołądka. Wymioty wskazują również na lęk. Najlepiej aby mąż skorzystał z pomocy psychoterapeuty, jeśli wykluczone zostały choroby somatyczne. Proszę powiedzieć mężowi, że to żaden wstyd - mężczyźni też mają prawo do problemów emocjonalnych :), w końcu życie to nie taka prosta sprawa. Pozdrawiam.