Menopauza a nietrzymanie moczu

Witam! Mam 55 lat! Jestem w okresie menopauzy!Ostatnio zauważyłam że mam plamienia z dróg rodnych i wzdęcia oraz częste nietrzymanie moczu!Czy mam się wybrać do ginekologa czy to normalne objawy w moim wieku? Pozdrawiam!

Dzień dobry!

W każdym wieku każda kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza ginekologa. Dodatkowa wizyta potrzebna jest szczególnie właśnie wtedy, kiedy dzieje się coś niepokojącego oraz w przejściowych, szczególnych okresach życia - np. w czasie menopauzy. Zdecydowanie polecam więc osobiste konsultacje lekarskie.

Wymienione przez Panią objawy mogą być niejako "naturalne" dla wieku, dotyczą dużej grupy kobiet - zawsze jest jednak możliwe takie leczenie i różne sposoby postępowania, aby objawy były możliwie najmniej uciążliwe. Zawsze ważna jest także profilaktyka - wczesne wykrywanie chorób, aby zapobiegać ich postępowaniu.

Pozdrawiam!