Menopauza w bardzo młodym wieku. Jak jej zaradzić?

Witam, mam 24 lata, od 6 lat nie miesiączkuje z powodu chemioterapii poprzedzajęcej przeszczep szpiku (AML). Z tego też powodu mam menopauzę i wszystkie jej objawy. Są one bardzo uciążliwe, tym bardziej, że studiuję dziennie. Byłam z tym problemem u lekarza ginekologa, dostałam doustną HTZ, stosowałam ją przez 3 miesiące, ale źle się po niej czułam: mdłości, zawroty głowy, trądzik i podniosły mi się transaminazy wątroby (a po przeszczepie chorowałam na HCV i byłam leczona interferonem skojarzonym z rybawiryną - od leczenia mineły 3 lata, wynik cały czas mam ujemny), jednakże wątrobę muszę oszczędzać. Pytałam panią doktor, czy może w moim przypadku nie byłaby lepsza HTZ w plastrach, ale powiedziała, że plastry nie wydzielają równomiernie hormonów (?). Jak już pisałam jestem młodą osobą i te wszystkie objawy są męczące. Przez te hormony mam zaburzone libido, zero zainteresowania sferą seksualną. Wiem, że jest to związane ze spadkiem estrogenów i innych hormonów (przez to też nie chcę się angażować w żaden związek). Ale czy tak już musi być? Czy w moim wieku muszę się już czuć jak kobieta w wieku 50-ciu lat i czy jest szansa, że jeszcze dostanę naturalną miesiączkę, a jeśli nie, to czy są jakieś środki, które wyrównałyby mi hormony i też pobudziły moje libido? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Uważam, że na początek należałoby u Pani wykonać badania hormonalne, żeby się przekonać, czy faktycznie za brakiem miesiączek stoi fakt przebycia intensywnego leczenia onkologicznego, czy może istnieje jescze jakaś dodatkowa przyczyna?
Proponuję oznaczyć estradiol, progesteron, LH, FSH, prolaktynę oraz TSH pod kątem zaburzeń tarczycy.

Nie jestem ginekologiem, ale wydaje mi się, że terapia hormonalna w plastrach jest tak samo skuteczna jak doustna. Może faktycznie lepiej tolerowałaby Pani tę drogę podania hormonów. Nie wszystkie preparaty hormonalne są jednakowo tolerowane.
Trudno mi natomiast powiedzieć, czy jest szansa na powrót normalnej miesiączki - jest to sprawa bardzo indywidualna i nie ma tu reguł. Należy natomiast zrobić wszystko, aby jak najmniej odczuwała Pani skutki braku naturalnych hormonów w organizmie.

Pozdrawiam serdecznie