Menopauza w wieku 47 lat

Mam na imię Małgorzata mam47 lat. Mam pytanie związana z okresem przekwitania. W maju tego roku byłam u pani gin wykonałam kontrolną cytologię /I stopień/, w usg wszystko ok, mammografia również. Do tej pory moje miesiączki były regularne co 26-28 dni, lecz bardzo obfite. Jednak ostatnio mój organizm zachowuje się dziwnie- już 50 dni nie mam miesiączki. Zrobiłam dwa testy ciążowe pierwszy w 35 dniu, drugi w 45 dniu -obydwa wyszły negatywne. Od 4 dni występują u mnie brązowe plamienia, raz pokazała się minimalna ilość czerwonej krwi /zauważona podczas korzystania z toalety/ i zaraz znikła. Następną wizytę mam umówioną dopiero na 10 grudnia /pochodzę z malej miejscowości gdzie do gina czeka się ponad miesiąc/. W związku z tym mam pytanie czy poczekać spokojnie do 10 grudnia czy szukać pomocy gdzieś wcześniej. Najbardziej boję się ciąży - ale te testy... no i nie mam jakiś konkretnych objawów ciąży /byłam w niej 2 razy mam 2 już dorosłych dzieci/. Czy wchodząc w okres menopauzy miesiączka już się nie pojawi, czy za np. 2 miesiące wróci znów Nie biorę żadnych hormonów ani tabletek sojowych. Bardzo proszę o pomoc i szybką odpowiedź. Pozdrawiam Małgorzata

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie należy się niepokoić. W Pani wieku, w okresie przedmenopauzalnym, może dochodzić do dużych nieregularności w cyklach miesiączkowych, zanim dojdzie do właściwego przekwitnięcia. Zwykle najpierw okres nieco się skraca (na co mogą wskazywać Pani 26-dniowe cykle), a następnie wydłuża stopniowo, aż do paru miesięcy, by wreszcie zaniknąć na stałe. W między czasie pojawiają się cykle bezowulacyjne, na które mogą wskazywać u Pani pojawiające się plamienia. Testy ciążowe wykluczyły ciążę, więc tym też się Pani nie powinna niepokoić w tej chwili. Może Pani poprosić swojego lekarza ginekologa, przy okazji najbliższej wizyty, o test poziomu hormonu FSH, jego wartość pozwoli określić, na jakim etapie przekwitania mniej więcej Pani się obecnie znajduje.

Pozdrawiam serdecznie!