Metabolizm po dietach

Witam,czy po dietach da sie ustabilizowac metabolizm ,wiem że tzreba jesc 5 razy dziennie ale chodzi mi głownie o to czy jeszcze za jakis czas powróci normalne odchudzanie tzn.0,5-1kg na tydzien,bo teraz chudne strasznie powoli 1-1,5 na miesiąc,moja dietetyczka twierdzi że mam dobry metabolizm,a ja nic z tego nierozumiembo jak można miec dobry gdy tak wolno chudnę,mówi ze jestem po kilku dietach i dlatego,więc moje pytanie takie czy to odchudzanie szybsze jeszcze powróci z czasem czy nie

Witam Panią,
Często powtarzane, szczególnie nieracjonalne i niedoborowe diety faktycznie mają ujemny wpływ na nasz metabolizm. Jest to paradoksalnie zjawisko korzystne; uszczędzający tryb, jaki uruchamia nasz organizm ma służyć zapobieganiu przed śmiercią z niedostatku energii czy innych ważnych elementów pożywienia.
Jeśli natomiast chodzi o Pani sytuację, spowolniony spadek masy ciała może wynikać z innych przyczyn np. niedostatku witamin D, czy innych mikroniedoborów, zmiennej aktywności ruchowej czy też niskiej aktualnie masy ciała (im mniejsza masa ciała tym niższa prędkość ubytku). Niewykluczone, że jest to także naturalny etap w chudnięciu, tzw. przestój. Służy on utrwaleniu pomniejszonej wartości kilogramowej i jest zjawiskiem w dłuższej perspektywie bardzo korzystnym.

Pozdrawiam, życząc dalszych sukcesów! Justyna Siwiela