Metformax 500 i stan przedcukrzycowy

Witam, lekarz diabetolog przepisał mi metformax 500 z podejrzeniem insulinooporności (dwie dawki dziennie) na podstawie złych wyników (wysoki kwas moczowy,trójglicerydy itp.) Kazał mi przyjść za 4 miesiące do kontroli. Nie powiedział mi czy po 4 miesiącach jeśli te parametry powrócą do normy czy dalej do końca życia będe na metformaxie? Badania cukrzycy wykluczyły cukrzyce, ale stan przedcukrzycowy jest. Proszę o poradę jak to jest z tym metformaxem?

Dzień dobry,

Do określenia insulinooporności służy kilka parametró - np. współczynnik HOMA-IR - który wylicza się znając stężenie glukozy i insuliny na czcz, a jeszcze dokładniejszym badaniem jest badanie glukozy i insuliny w teście OGTT z 75 g glukozy. Jeśli uda się Panu schudnąć, będzie Pan mógł odstawić metforminę. Warto byłoby określić jak nasiloną ma Pan insulinooporność. Zbyt wysoki kwas moczowy i wysokie trójglicerydy należy spróbować dodatkowo skorygować odpowiednią dietą, a jeśli takie postępowanie okaże się mało skuteczne, wówczas konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego postępowania farmakologicznego.O ile metformina może nieznacznie obniżyć poziom trójglicerydów, o tyle warto, aby zapytał Pan swojego lekarza, czy przypadkiem nie ma Pan dny moczanowej - skoro ma Pan wysoki kwas moczowy - wówczas leczenie jest zupełnie inne.Jeśli chodzi o stan przedcukrzycowy, to jest to zaburzenie, które może się cofnąć. Konieczne jest modyfikacja stylu życia, redukcja masy ciała. Metformina z pewnością zmniejszy insulinooproność i pomoże Panu zmniejszyć masę ciała- pod warunkiem, że nie będzie Pan
popełniał błędów dietetycznych.Jeśli parametry się wyrównają, będzie można odstawić metforminę, ale należ wykonywać okresowo badania kontrolne i być w kontakcie ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz
Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz