Leczenie kanałowe zęba

Dzień dobry, jak wygląda leczenie kanałowe zęba? Czy istnieje podział na "nowoczesne" i "tradycyjne" metody leczenia kanałowego zębów? Zauważyłam, że stomatologia prężnie się rozwija i są coraz nowsze metody leczenia, a nawet nowe znieczulenia. Sam przebieg badania ulega zmianom. Zastanawiam się zatem czy leczenie kanałowe zęba też się zmienia i w tym momencie wygląda to inaczej niż kilka lat temu? Czy leczenie kanałowe zęba może być "nowoczesne"? Za jakiś czas chyba będę zmuszona udać się na leczenie kanałowe zęba, a po ostatniej wizycie u stomatologa nie mam zbyt przyjemnych wspomnień. Leczenie kanałowe zęba było niekomfortowe i bardzo bolesne, miałam ochotę uciec z gabinetu. Z tego względu pytam czy coś się zmieniło i leczenie kanałowe zęba może wyglądać inaczej. Jestem ciekawa czy to "nowoczesne" leczenie kanałowe zęba (jeżeli takie jest) wyróżnia szybkość czy lepsze znieczulenie, a może inny sprzęt. Jak to teraz wygląda? Dzięki.
ponad rok temu

Niestety w praktyce tak...spotykam sie często ze sposobami postepowania z kanałami,które dawno powinny przejść do historii!Obecnie za standard powinno się uznać leczenie endodonyczne z użyciem koferdamu,sprzetu powiększającego(mikroskop minimum lupy),endomotoru do mechanicznego opracowania kanalów i wypełnienie ich ciekłą guraperką,potwierdzającym sukces leczniczy zdjeciem rtg,rvg.Tylko taki sposób postępowania plus oczywiście umiejętności operatora mogą uchronić ząb przed ekstrakcją!!!!

Witam
Teoretycznie nie, ale stomatologia idzie z duchem czasu . W tym momencie można leczyć zęby kanałowo pod mikroskopem ale w ta metoda dopiero się rozwija dlatego nie wszystkie gabinety mają tego typu leczenie w swojej ofercie. Leczenie pod mikroskopem jest metodą droższą dlatego daje się pacjentowi wybór leczenie tradycyjne gdzie każdy gabinet wykonuje albo leczenie nowoczesne czyli pod mikroskopem dokładniejsze i szczelniej zostaną wypełnione kanały korzeniowe.
dlatego się utarło leczenie tradycyjne i nowoczesne.
Pozdrawiam

Dziwny podział.. Leczenie kanalowe ma na celu oczyszczenie kanału/ów korzeniowych z resztek miazgi, bakterii. Co raz częściej stosowane jest leczenie pod mikroskopem , które pozwala ocenić wnętrze kanału oraz często lokalizacje i obecność kanałów dodatkowych. Uznaję więc ze można takie leczenie nazwać nowoczesnym. Obecnie stosuje się rownież metody wypełniania kanałów materiałem na gorąco. Powoduje to zaplywanie materiału wyprlniajacego w rożne zakamarki, często wypełniają się dodatkowo kanały boczne. Moim zdaniem leczenie pod mikroskopem oraz wypełnianie na gorąco eliminuje późniejsze powikłania leczenia kanalowego i jest bardziej precyzyjne.

Podział na "nowoczesne" i "tradycyjne" metody leczenia kanałowego zębów związany jest przede wszystkim z ilością etapów i czasem leczenia. Pacjenci często używają określenia "stare" lub "tradycyjne" leczenie kanałowe, które kojarzy im się z leczeniem podzielonym na kilka, kilkanaście wizyt. Na tych wizytach ząb był "zatruwany", co każdorazowo związane było z silnymi dolegliwościami na i po wizycie.

"Nowoczesne" leczenie kanałowe odbywa się na jednej wizycie. Leczenie wykonywane jest całkowicie bezboleśnie w miejscowym znieczuleniu. Standardem postępowania jest użycie mikroskopu endodontyczego. Mikroskop umożliwia odnalezienie dodatkowych kanałów, opracowanie kanałów niedrożnych i mocno zakrzywionych oraz nieinwazyjne usunięcie złamanych narzędzi. Kanały powinny zostać zmierzone endometrem, opracowane mechanicznie i wypełnione płynną gutaperką. Poprawność każdego etapu leczenia weryfikowana jest za pomocą zdjęć RVG (cyfrowe zdjęcie rentgenowskie). Podczas leczenia kanałowego coraz częściej wykorzystywane są także najnowsze osiągnięcia techniki w postaci tomografii komputerowej (obraz 3D), dezynfekcji ozonem oraz preparatów na bazie nanocząsteczek srebra i złota.

Nowoczesna technika połączona z doświadczeniem lekarza umożliwia ratowanie zębów wcześniej skazanych na usunięcie.

Tak, nowoczesna endodoncja jest dużo skuteczniejsza , dokładniejsza bardziej przewidywalna i potrafi radzić sobie z przypadkami , które w tradycyjnej endodoncji były skazane na usunięcie.
Nowoczesna endodoncja to praca z mikroskopem , narzedzaomi rotacyjnym endometrem i specjalnym systemem do wypełniania kanałów , stosuje się też inny protokół leczenia