Metody prowadzenia psychoterapii

Witam, mam pytanie które mnie nurtuje - po co przepracowuje się traumatyczne wydarzenia np. z dzieciństwa, albo gwałt. Co można dzięki temu osiągnąć?

Jeśli rozmawiamy z osobą życzliwie do nas nastawioną, możemy oddramatyzować przeszłe doświadczenia, zyskać dystans do dawnych problemów, które - nie uświadomione i nieprzepracowane jakoś nami kierują (niekorzystnie niestety). Można też zyskać doświadczenie bycia "zaopiekowaną" przez psychoterapeutę i móc rozstać się z dawnym bólem.

Każda osoba inaczej przeżywa psychoterapię, jest to pewien (niełatwy) proces.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Czasami przepracowanie przeszłych traum jest konieczne dla poprawy stanu zdrowia, ale nie zawsze. Dużo zależy od tego, z jakim celem przyszła Pani na psychoterapię i co na dany moment jest Pani kłopotem. Jest też kilka nurtów w psychoterapii. Psychoanaliza na przykład ma wpisaną w pracę terapeutyczną przepracowywanie przeszłych traum, ale terapia behawioralna na przykład albo skoncentrowana na rozwiązaniu już nie koniecznie musi zajmować się przeszłością. Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach, jednak badania pokazały, ze skuteczność terapii w każdym nurcie jest podobna. Nie jest jednak dobrze zbyt pochopnie zmieniać terapeutę i warto tak, jak napisali moi poprzednicy porozmawiać z obecnym o swoich wątpliwościach.
Pozdrawiam serdecznie.
Małgorzata Mont