Metody radzenia sobie z lękiem

Lęk dopada mnie wszędzie, jak jestem sama szczególnie, ale bywa nawet, że w domu jak jestem z rodziną. Mam go od szkoły podstawowej. Biorę lek, ale jak myślę o jakiejś nowej, trudnej sytuacji, która mnie czeka, to on się pojawia, a później następuje lęk przed lękiem. Czy istnieją metody radzenia sobie z lękiem oprócz leków? Na przykład, gdy dopada mnie w samochodzie i jestem sama, a stoję na czerwonym świetle?

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

oprócz leków instnieje jeszcze co najmniej kilka metod walki z lękiem. Są to m.in. różnego rodzaju techniki relaksacyjne (techniki manualne, przyrządy relaksacyjne, muzykoterapia, często w przypadkach napadów lęku pomagają ćwiczenia oddechowe - proszę porozmawiać o takich możliwościach z lekarzem prowadzącym, takie metody należy starannie dobrać pod Pani kątem) oraz psychoterapia.

Z tego, co Pani napisała, wynika, że te trudne emocje towarzyszą Pani od dawna. Może warto byłoby poznać ich przyczynę podczas sesji terapeutycznych? Często już sam fakt zrozumienia naszych emocji przynosi uglę, a zrozumienie jest pierwszym krokiem do ich kontroli - z czasem nauczyłaby się Pani skutecznych metod radzenia sobie z lękiem. Myślę, że psychoterapia w połączeniu z lekami mogłaby przynieść Pani znaczną ulgę, więc zachęcałbym Panią do skontaktowania się z wybranym specjalistą.

Pozdrawiam serdecznie