Mężczyzna chce schudnąć

Witam. Ważę 89 kg, mam 179 wzrostu, wiek 18 lat. Trochę tańczę, siedzę przed komputerem, czasem wyjdę popstrykać fotki do lasu. Nie próbowałem jeszcze diety... raczej starałem się w nią wejść, ale się boję. Co najczęściej jadłem w ciągu dnia? Przykładowy posiłek: śniadanie - cztery bułki z masłem i serem, jakieś jabłko, obiad - zupa pomidorowa, zawsze dokładka, potem budyń, kolacja - jajka albo tosty, a w weekendy często na śniadanie to coś z mikrofalówki, obiad - ziemniaki, jakieś udko z kurczaka, kolacja zaś albo tosty, albo czasem dużo kromek chleba i dużo napojów gazowanych. Problem polega na tym, że ja lubie dużo jeść... bo moja praca polega na obrabianiu zdjęć, siedzeniu i czasem jak już mówiłem fotografuję... plus taniec Jump Style. Problem mam z odchudzaniem... wystarczy, że jak wyczuję tosta smażonego, to zaraz chce mi się jeść... Chciałbym zrzucić 10 kg szybko, albo i nawet więcej. Mogę w miesiśc... tylko pytanie, co mam jeść?, jak mam siebie zmotywowac?, jakie ćwiczenia robić jako, że jestem męzczyzna? Wstydzę się coraz bardziej swojego wygladu... ale... jeść mi się chce często. I duzo ; ) Prosiłbym o pomoc... z góry dziękuję.

Witam!

Odnośnie motywacji do odchudzania: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-radzic-sobie-ze-slaba-wola.

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinieneś spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, muesli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy, lub 1 łyżka miękkiej margaryny

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Przy wyborze produktów żywnościowych, musisz kierować się następującymi zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Napadom głodu zapobiegniesz:

- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Dobrze byłoby, gdybyś wybrał się na konsultację lekarską.

Odnośnie ćwiczeń, polecam serwis abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam