Miałam trzy operacje. Czy należy mi się renta?

Mam pytanie. Przeszłam trzy operacje - wycięcie woreczka, histerektomię i skręt kiszek. Nie mogę dźwigać. Czy należy mi się renta chorobowa?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ZUS przyznaje jedynie renty z tytułu niezdolności do pracy. Jak sama nazwa wskazuje - osoba ubiegająca się o to świadczenie musi mieć orzeczoną niezdolność do pracy przez lekarza orzecznika ZUS. Należy pamiętać, że niezdolna do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Decyzję tą po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną podejmuje lekarz- orzecznik.

Pozdrawiam