Miażdżyca a zaburzenia lękowe

witam mam cukrzyce typu b dotego nadcisnienie i nerwice lękową a do tego dowiedzialam sie ze miazdzyce chcialabym sie dowiedziec o odpowiednia diete i czy mozliwe jest ze przez miazdzyce mam ta chorobe lękowa czy to jest jakos powiazane nie jestem zadna hipohondryczka ale juz jestem poprostu załamana tym wszystkim musze jakos sobie pomoc

Witam,

Choroby o których Pani pisze niestety są ze sobą powiązane. Bardzo często osoby cierpiące na cukrzycę, jednocześnie chorują na zaburzenia krążenia, które łączą się z miażdżycą. Choroby krążenia mogą także wpływać na nasz nastrój i odczuwanie niepokoju. Wiele osób cierpi z powodu takich trudności. To co jest bardzo ważne to ustabilizowanie cukrzycy i nadciśnienia tętniczego - lekami, dietą, aktywnością fizyczną. Wtedy, jeśli zaburzenia lękowe nie ustąpią, najlepiej zgłosić się do lekarza psychiatry, który włączy odpowiednie leczenie. Może Pani także skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, który wesprze we wprowadzaniu korzystnych dla Pani zmian.

Pozdrawiam
Ewa Czernik