Miąższ płucny z pasmowatymi zacienieniami

Co to oznacza: Miąższ płucny z pasmowatymi zacienieniami. Drobne rozsiane zwapnienia w miąższu płucnym. Zwapnienia w węzłach hołonnych przy wnękowych. Sylwetka serca w granicach normy.

Taki opis RTG świadczy o starych zmianach pozapalnych w zakresie płuc (pasmowate zacienienia i rozsiane zwapnienia) jak i odczynowo zmienionych węzłach chłonnych (zwapnienia). Jeśli te zmiany pokrywają się z wywiadem klinicznym nie wymagają dalszej diagnostyki czy też z tego obecnego powodu leczenia.