Nieleczona cukrzyca ciążowa a rozwój płodu

Między 24 a 28 tygodniem po wypiciu 75 glukozy po 2 godz. miałam wynik 149, lekarz kazał mi tylko unikać słodyczy i nic więcej. Przy badaniu w 32 tygodniu po 75 po 2 godz. miałam wynik 193, wtedy powiedział, że mam cukrzycę ciążową - wynik z hba1c mam 5,5. Mam pytanie, czy przez te 2 miesiące nieleczonej cukrzycy dzidziusiowi nic sie nie stało? Teraz już robię dietę, nie tylko unikam cukru, ale nawet posiłki malutkie i mierzę glukometrem, bo sama poszłam do diabetologa, ale co przez te 2 miesiące nieleczonej cukrzycy?

Witam! Dokładnie nie wiemy jak długo trwa u Pani choroba - chyba, że miała Pani podobny test tolerancji glukozy w niedalekiej przeszłości. Potencjalne powikłania dla płodu i dziecka to wady wrodzone, makrosomia i hipertrofia, powikłania metaboliczne, zwiększone ryzyko cukrzycy i otyłości u dziecka, zgon okołoporodowy lub wewnątrzmaciczny. Leczenia nie włączono od razu prawdopodobnie dlatego, iż istnieją 2 typy cukrzycy ciężarnych - jeden z nich leczy się dietą i aktywnością fizyczną, dopiero jeśli one nie wystarczają rozpoznaje się typ drugi włączając insulinę. Pocieszające jest, iż stężenie hemoglobiny glikowanej jest u Pani prawidłowe, co świadczy o dobrej kontroli glikemii w ciągu ostatnich 3 m-cy. Teraz konieczny jest wzmożony nadzór nad płodem - kontrola KTG, USG i Echokardiograficzna. Pozdrawiam