Miękki guz w piersi i wyciek z sutka

Witam!

Mam 27 lat i ostatnio wykryłam w lewej piersi coś jakby guz, z tym że to jest miękkie i się nie przesuwa, trochę boli przy dotknięciu i wycieka coś z sutka - jest ślad na staniku.

Witam serdecznie!

Większość guzów piersi u młodych kobiet to zmiany łagodne, zazwyczaj tzw. gruczolakowłókniaki lub torbiele. Są to zmiany związane zazwyczaj ze zmianami hormonalnymi w okresie rozrodczym. Niestety trudno bez badania stwierdzić jaki charakter ma guz u Pani. W związku z tym nie obędzie się bez osobistej wizyty u lekarza, najlepiej ginekologa, który posiada umiejętność wykonywania badania USG. Badanie to pozwoli na stwierdzenie z jakim rodzajem guza mamy do czynienia. Wyciek z piersi może być związany z ciążą (zarówno aktualną jak i przebytą), okresem karmienia piersi, niektórymi guzami (np. tzw. brodawczak piersi - jest to łagodny guz przewodów mlekowych - zazwyczaj wyciek z piersi ma wtedy kolor brunatny lub krwisty), ale także zaburzeniami hormonalnymi - np. zbyt wysokim poziomem prolaktyny, niedoczynnością tarczycy lub zaburzeniami produkcji żeńskich hormonów płciowych), czasem jest także konsekwencją stanu zapalnego, infekcji oraz leków. Aby stwierdzić czym jest spowodowany wyciek i czy jest związany z guzem jaki Pani wykryła, konieczne jest uzyskanie informacji o Pani - tzn. czy miesiączkuje Pani regularnie, czy rodziła Pani i kiedy, czy bierze Pani jakieś leki, czy ma Pani problemy zdrowotne. O to wszystko zapewne zapyta Panią lekarz ginekolog, do którego uda się Pani na konsultację.

Pozdrawiam serdecznie