Miernie zaawansowane zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach obojczykowo-barkowych

Witam, od kilku m-cy mam ciągłe obustronne bóle w ramionach . Byłem u lekarza rodzinnego , któktóry zlecił RTG stawów barkowych , wynik z opisu : " Miernie zaawansowane zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach obojczykowo- barkowych i ramiennych " , a lekarz zlecił zabiegi : laser jontoforeza z Voltarenem , ale na zabiegi mam termin w lutym! Zapisał mi wcieranie Fastum żel oraz zażywanie 1x dziennie Flexove 650mg. Minimalna poprawa . Martwi mnie fakt , że te bóle nie występuja w ciągu dnia ,

Niestety terminy oczekiwania na rehabilitację są bardzo długie. Tabletki przeciwbólowe i fizykoterapia zadziałają przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Bolesne stawy można też okładać zimnymi okładami.
Bardzo ważny jest ruch, ważne żeby nie dopuścić do dużego ograniczenia ruchu w stawach barkowych. Jeśli dojdzie do przykurczów może wystąpić nawet zamrożony bark, czyli bardzo duża, albo całkowita utrata ruchomości.
Dlatego najważniejsze są proste ćwiczenia w pełnym zakresie ruchu, oczywiście w miarę możliwości. Nic na siłę, jeśli odczuwa Pan silny ból trzeba przestać. Ćwiczenia są proste,np. unoszenie barków, ściągnie łopatek do kręgosłupa, krążenia barków, unoszenie prostych rąk przed siebie i do góry.
Warto wykonać kilka powtórzeń każdego ćwiczenia kilka razy dziennie. Można ćwiczyć z przyporami, np. drążkiem, kijem lub taśmą do ćwiczeń.

Ruch odżywia stawy lepiej niż leki i jest niezbędny do utrzymania stawów w dobrej kondycji. Kiedy ból ustąpi można wprowadzić więcej ćwiczeń w większym zakresie ruchu. Dobrym sportem będzie też Nordic Walking, ponieważ kończyny górne i stawy barkowe są tam mocno angażowane.

Witam,
bóle tego typu najczęściej nasilają się w nocy, kiedy nie rusza Pan kończynami. Proponuję wykonywać ćwiczenia dla obręczy barkowej w celu zwiększenia ruchomości oraz pobudzenia kaletki maziowej do zwiększenia produkcji mazi stawowej.
Pozdrawiam