Miesiączka a masa ciała?

Witam.

Mam pytanie, a więc tak dotykałam członka mojego chłopaka ręką, a później on mi pochwę, ale tylko na zewnątrz. Później ja odkłam swojej pochwy, tylko niestety nie pamiętam, którą ręką i związku z tym, czy jak dotykałam tą ręką, co dotykałam chłopaka, mogę zajść w ciąże? Bo od 25.05 w zasadzie od 27.05 nie dostałam miesiączki do dziś 07.06, a brzuch mnie boli jakbym miała dostać miesiączkę, ale nie dostaje i mam śluz (jak to zawsze), a miesiączki nie mam i czekam a tu nadal nic.

A i pokłóciłam się z chłopakiem 03.06 i byłam wnerwiona bardzo no i nic nie jadłam przez prawie cały dzień. W ogóle mało kiedy dużo jem ważę 41 kg i mam wzrost 1.61 i czy to ma wpływ na moją miesiączkę?
Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Sytuacja, która Pani opisuje niesie znikome prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, bliskie zeru. W takich przypadkach ostatecznie zawsze może rozstrzygnąć test ciążowy - dlatego w razie dalszych obaw proponuję jego wykonanie.

Natomiast Pani masa ciała rzeczywiście może mieć wpływ na miesiączkowanie. Graniczną masą ciała, uznawaną za minimalną w celu prawidłowego miesiączkowania, uznaje się około 46kg. Pani BMI wynosi 15,9, co odpowiada wygłodzeniu (16.00 - 16.9 to wychudzenie, powyżej 17 niedowaga). Jeżeli w dalszym ciągu masa ciała będzie się utrzymywała na tak skrajnie niskim poziomie może to grozić poważnymi zaburzeniami hormonalnymi (i nie tylko hormonalnymi!) i w przyszłości problemami z płodnością. Może dojść to wtórnego braku miesiączki.

Myślę, ze naprawdę warto przemyśleć temat skąd u Pani ta niechęć do jedzenia i najlepiej porozmawiać o tym z psychologiem, w celu rozeznania się, czy nie ma głębszego problemu.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o zgubnych skutkach anoreksji.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!