Miesiączka po odstawieniu tabletek

Chciałam się poradzić... 13 marca powinnam dostać okresu, a tu ciągle nic. Przed miesiącem przestałam brać tabletki, miałam jeden normalny okres regularny i teraz nic. W dni płodne używaliśmy z mężem zabezpieczenia. Czy to możliwe, że przesunęły mi się płodne po odstawieniu tabletek? Zawsze mój cykl trwał 28 dni, a teraz już 32 leci. W sobotę jeszcze się czułam "jak na okres", a teraz już nie, jakby nigdy nic. I od dwóch dni mam przezroczysto-białawy śluz, lepki, bez żadnego zapachu. Co może mieć wpływ na taką kolej rzeczy?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Podczas antykoncepcji hormonalnej, nie ma ani dni płodnych (po to stosuje się tabletki), ani nie ma okresu. Popularnie nazywane "miesiączką", jest po prostu krwawieniem z odstawienia (dlatego występuje w przerwie przyjmowania tabletek), wywołane gwałtownym spadkiem stężenia hormonów płciowych we krwi. Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, nie u każdej kobiety wraca od razu prawidłowy, regularny cykl - dlatego na początku miesiączka może być nieregularna. Jest również możliwość zajścia w ciążę w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek hormonalnych - w razie wątpliwości proponuję wykonać test ciążowy.

Przezroczysty, białawy śluz (przypominający białko jaja kurzego) - jest charakterystycznym śluzem dla dni płodnych (owulacji), więc być może jest tak u Pani, zwłaszcza, jeżeli nie ma żadnych dodatkowych dolegliwości - np. uczucia dyskomfortu w okolicy miejsc intymnych, swędzenia i pieczenia. W przeciwnym razie proponuje wizyte u ginekologa w celu wykluczenia infekcji (najczęściej grzybiczej) w okolicy pochwy i sromu.

W tym temacie polecam artykuł: Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Serdecznie pozdrawiam!