Miesiączka po poronieniu wywołanym farmakologicznie

Witam.
Mam pytanie odnośnie dni płodnych po aborcji farmakologicznej. 17 marca wzięłam pierwszą tabletkę, a drugą 19 marca. Krwawiłam około 2 tyg., czyli mogę powiedzieć, że przestałam krwawić 4 kwietnia. Wczoraj (18 kwiecień) współżyłam ze swoim chłopakiem no i niestety pękła prezerwatywa.

Czy istnieje możliwość, że zaszłam w ciążę? Kiedy powinna wystąpić miesiączka po takim zabiegu?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
To, kiedy pojawia się miesiączka, występuje jajeczkowanie i regularny cykl, po poronieniu czy to sztucznym czy samoistnym jest bardzo indywidualne i zmienne u różnych pacjentek. Średnio miesiączka pojawia się ok. 3-6 tygodni po poronieniu, jednak zdarza się, że i po 3-ech miesiącach. Niestety bez badania ultrasonograficznego pod kątem występowania pęcherzyka dominującego, owulacji itp, bądź wykonania domowego testu owulacyjnego nie da się dowiedzieć czy podczas opisywanego stosunku miała Pani już dni płodne. Mogę Panią pocieszyć informacją, że zazwyczaj pierwszy cykl (do pierwszej miesiączki) po poronieniu jest bezowulacyjny. Jednak nie zawsze. Proponuję w razie niepokoju wykonać test ciążowy z moczu w ok. 10-tej dobie po stosunku.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.