Miesiączka spóźnia mi się 9 dni - jakie mogą być przyczyny?

Witam, mojej dziewczynie spóźnia się okres już 9 dzień. Zabezpieczaliśmy się prezerwatywami (nie pękła żadna) (stosunki wypadły chyba w dni płodne). Ostatnio dziewczyna przeżywa duży stres, dużo pracuje i jeszcze brała w międzyczasie antybiotyki. Dodatkowo sama się denerwuje tym opóźnieniem. Jaka może być przyczyna takiego opóźnienia ile może się spóźniać okres? Czy jest duże prawdopodobieństwo ciąży?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród przyczyn, które mogą powodować brak miesiączki znajdują się:
- ciąża,
- zaburzenia odżywiania,
- intensywne odżywianie,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia funkcji tarczycy,
- cukrzyca,
- hiperprolaktynemia,
- zespół policystycznych jajników,
- nowotwory,
- stosowanie leków takich jak antydepresanty, leki hormonalne, sterydy czy chemioterapeutyki.
By zweryfikować, która z przyczyn ma związek z brakiem miesiączki u Pana partnerki, konieczna byłaby konsultacja ginekologiczna. Po pierwsze warto byłoby jednak wykonać test ciążowy. Powinien być wiarygodny już około 10-14 dni po stosunku.