Mięśniak ok. 4 cm a planowanie ciąży i konieczność usunięcia macicy

niedawno dowiedziałam się ze mam mięśniaka około 4 cm lekarz kazal mi zgosic się za pol roku na kontrol enia a planuje dziecko czy jest jakas w tym przeszkoda boje się ze może dojść do usuniecia macicy a mam dopiero 35 lat czy istnieje jakas inna możliwość leczenia aby nie usowac macicy

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do ginekologa aby ten ocenił endometrium bezpośrednio przed zajściem w ciążę. Warto jednak podkreślić, że dość duży mięśniak może zagrażać ciąży.

Szanowna Pani!

Przede wszystkim ważna jest lokalizacja tego mięśniaka-czy nie będzie on utrudniał rozwoju dziecka wewnątrz macicy.Wydaje mi się również, że skoro planuje Pani ciążę należy włączyć leczenie farmakologiczne,żeby spróbować zatrzymać wzrost mięśniaka, a nawet spowodować jego zmniejszenie.

Z poważaniem

Katarzyna Lewicka