Mięśniak podsurowicówkowy a ciążą i laparoskopia

Mam prawie 39 lat, mam mięśniaka podsurowicówkowego o wymiarach 7x8 cm. Przez ostatnie 4 lata brałam tabletki (harmonet, femoden), obecnie od 4 miesięcy ich nie biorę. Po ostatnich badaniach usg (już po tych 4 miesiącach) stwierdzono, że mięśniak nie urósł, ale jest troche bardziej ukrwiony (w stosunku do badania sprzed roku). Sugerowano mi laparoskopia, ale z tym wiaze sie czekanie. Który wariant niesie większe ryzyko? Staranie się w tej chwili metodami naturalnymi o dziecko czy laparoskopia?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Rzeczywiście Pani problem jest bardzo poważny. Muszę jednak poinformować iż zajście w ciążę współistniejące z obecnością mięśniaka może nie okazać się dobrym wyjściem. Obecność takiej zmiany w obrębie mięśniówki macicy może zagrażać ciąży. Proponowałabym jednak ostateczną decyzję podjąć w oparciu o konsultację z ginekologiem.