Mieszane zaburzenia osobowości i zaburzenia lękowe

Witam, mam zdiagnozowane mieszane zab osobowości. Zacznę od tego, że kupiłam fotel biurowy i gdy na nim siedzę, odczuwam nieuzasadniony lęk, poirytowanie, napady gorąca, derealizację przez co ciężko mi się skoncentrować na pracy przy komputerze, nawet teraz poskładać zdania w logicznym ciągu (ciągle je poprawiam). Czasami to wszystko się u mnie na tyle kumuluje, że mam myśli autodestrukcyjne i idę spać. Dlaczego siedzenie na fotelu wywołuje u mnie tak niedorzeczne, typowo nerwicowe objawy?

Dlatego trudno jest wprost odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie, dlaczego tak się dzieje, że akurat siedzenie na fotelu powoduje uczucia lęku, poirytowania i derealizacji.
Żeby się tego dowiedzieć, konieczne jest wsparcie psychoterapeuty, bo
jedyną metodą leczenia, która daje jakiekolwiek pozytywne efekty w zaburzeniach osobowości jest psychoterapia, która może być wspomagana terapią rodzinną lub małżeńską.
Wspomniany przez Panią fotel jest czynnikiem wyzwalającym pewne uczucia i emocje, które mogą nie mieć z nim nic wspólnego. Rolą psychoterapeuty będzie pomoc w dowiedzeniu się, czego tak naprawdę dotyczą i jak sobie z nimi radzić.

Pozdrawiam serdecznie.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witam Panią serdecznie. To ciekawe, że tak zbudowała Pani pytanie, jakby należało zajmować się opisywanym fotelem. Informację nad którą trzeba się zastanawiać zawarła Pani jedynie w pierwszym zdaniu. Cierpi Pani na zaburzenia osobowości. Są to zaburzenia poważniejsze niż to, co nazywamy nerwicą. Lęki, których Pani doświadcza są silne i wpływają znacząco na Pani codzienne funkcjonowanie (sytuacja opisanego fotela wyraźnie to pokazuje). Nie należy tego tak zostawiać. Właściwą metodą leczenia zaburzeń osobowości jest psychoterapia. Jeżeli terapeuta po przeprowadzeniu wywiadu zaleci dodatkową pomoc lekarza psychiatry, również należy z niej skorzystać. Wśród wielu podejść terapeutycznych ja polecam szczególnie terapię psychodynamiczną lub analityczną u doświadczonego psychoterapeuty. Dzięki procesowi terapii nauczy się Pani bardziej rozumieć siebie, zmniejszy się intensywność lęków i będzie Pani mogła z większą swoboda doświadczać życia (zamiast koncentrować się na przykrych objawach). Dodatkowo motywujący wydaje się fakt, że jest Pani bardzo młoda i z efektów dobrze poprowadzonej terapii będzie Pani mogła korzystać przez wiele lat.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl