Mieszane zaburzenia osobowości: typ depresyjny, lękowy i borderline

Witam! Mam stwierdzone mieszane zaburzenia osobowości.głównie typ depresyjny,lękowy i borderline.regularnie uczęszczam na terapię,miewam jednak okresy z typowymi objawami depresyjnymi,z bardzo silnymi myślami samobójczymi i tendencjami oraz odczuwam przymus zrobienia sobie krzywdy.Co mogę wtedy zrobić?czy można zastosować leczenie farmakologiczne mimo braku choroby psychicznej,i ewentualnie jakie substancje mogłyby to być?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Diagnoza zaburzeń osobowości nie wyklucza jednocześnie zaburzeń z zakresu tzw. zespołów klinicznych. Przykładowo, można mieć schizofrenię i zaburzenie osobowości, można mieć zaburzenie osobowości i depresję. Jeśli zatem doświadcza Pani stanów silnego obniżenia nastroju, w których pojawiają się silne rozładowania acting out w postaci tendencji autodestrukcyjnych wskazana jest konsultacja psychiatryczna - lekarz decyduje o włączeniu farmakoterapii.