Migrena z aurą porażenną a stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Witam, nie tak dawno okazało się, że mam migrenę z aurą porażenną. Wiem,że przy tego typu migrenach antykoncepcja złożona jest zabroniona, natomiast chciałabym się dowiedzieć jak to wygląda w przypadku antykoncepcji jednoskładnikowej? Zaznaczę też,że w celu zapobiegania migreny zażywam Neurontin 300 (2 razy dziennie), czy istnieje możliwość zażywania antykoncepcji hormonalnej przy jednoczesnym zażywaniu w/w leku?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Dla większości kobiet doustna antykoncepcja jest bezpieczną metodą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, wykorzystywaną także do leczenia niektórych dolegliwości. Jednakże dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, zawierająca estrogeny i progestageny jest przeciwwskazana w pewnych schorzeniach, do których zalicza się migrena z aurą. Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru niedokrwiennego, który w ogólnej populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym występuje rzadko. Jednak zarówno migrena z aurą, jak i złożona antykoncepcja hormonalna zwiększają ryzyko udaru. Dlatego preparaty antykoncepcyjne zawierające estrogeny nie powinny być stosowane przez kobiety chorujące na migrenę z aurą, a włączenie antykoncepcji hormonalnej musi być zawsze poprzedzone badaniem lekarskim i indywidualną oceną ryzyka działań niepożądanych. Antykoncepcja jednoskładnikowa jest dozwolona.