Mikrogruczolak przysadki i torbiel w zatoce szczękowej

witam, 2 lata temu wyszło mi w MR mikrogruczolak przysadki i torbiel w zatoce szczękowej. Mam ogromne bóle głowy. Neurolog (prywatna wizyta ) zlecił mi żebym powtórzyła MR a laryngolog dał mi skierowanie na TK zatok. Wiem, że nie można się prześwietlać zbyt często. Czy da się połączyć te 2 badania? Czy ew. jeśli zrobię TK zatok będzie widoczna przysadka aby można było ocenić czy gruczolak urósł? Nie mam skierowania na MR przysadki bo to była prywatna wizyta i kto mógłby mi wystawić skierowanie?

Piotr Pilarski

W czasie badania MR nie są używane promienie roentgenowskie tylko promieniowanie magnetyczne które jest bezpieczne. Może Pani spokojnie wykonać te 2 badania w niewielkim odstępie czasowy. W badanie TK zatok powinno być widoczna przysadka jednak nie będzie to badanie tak dokładne jak wtedy gdy skoncentruje się radiolog na opisaniu przysadki.

Pozdrawiam.