Mikrogruczolak przysadki mózgowej i zbyt wysoka prolaktyna

Mam mikrogruczolaka przysadki mózgowej i zbyt wysoką prolaktynę. Przez ponad rok brałam Bromergon - bez żadnych skutków. Ginekolog-endokrynolog przepisał mi Norprolac 75, zaskakująco po 1,5 opakowania prolaktyna spadła poniżej normy. Lekarz kazał zmniejszyć dawkę do połówki i badać co miesiąc prolaktynę, gdyby skoczyła do góry wrócić do 1 tab. Aktualnie po pół tabletki prolaktyna jest nadal za niska. Czy mogę jeszcze zmniejszyć dawkę do 1/4 tab i zbadać prolaktynę po miesiącu? K.

Witam Panią,

Brak skuteczności bromergonu mógł wynikać z oporności na lek (taka sytuacja niekiedy się zdarza). Wówczas zaleca się zamianę leku na Chinagolid, czyli Norprolac lub kabergolinę, czyli Dostinex. Redukcję dawki leku powinna Pani uzgodnić z prowadzącym Panią lekarzem. Samodzielna redukcja dawki może zwiększyć ryzyko nawrotu hiperprolaktynemii i powiększanie się zmiany w przysadce.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz