Miłość a niepełnosprawność

mam wątpliwości odnośnie pewnej dziewczyny i boje się że jak jej powiem że się w niej zakochałem to mnie odrzuci ze względu na moją niepełnosprawność

Szanowny Panie,

rozumiem Pana lęk i niepewność, to jak najbardziej naturalne w takiej sytuacji. Zachęcam do tego, by zdał się Pan na siebie i zaufał sobie, gdyż to Pan może zdecydować na ile pewnie i bezpiecznie czuje się Pan w tej relacji i na ile Pan jest blisko tej kobiety. Trudno nam jest przewidzieć reakcję innych osób, jednak kiedy jesteśmy pewni tego co chcemy powiedzieć, sprawia to, że czujemy większy wpływ na tę sytuację.

Pozdrawiam

Wyznanie zawsze wiąże się z ryzykiem odrzucenia. Panu jest o tyle trudniej, że ewentualne odrzucenie przypisuje Pan przede wszystkim niepełnosprawności (nie wiem jaki to stopień i co faktycznie uniemożliwia) i rzeczywiście istnieje pewne ryzyko, ze ktoś może się obawiać relacji. Jednak nie wie Pan tego na pewno. Często w takich sytuacjach wyjaśnienie swojego stanu i możliwości ma szanse rozwiać wątpliwości, pozwolenie na pytanie, przybliżenie swojego funkcjonowania pozwala zmniejszyć lęk albo w ogóle go znieść u partnera. Stoi Pan przed wyborem otworzenia się, zaryzykowania i osiągnięcia sukcesu lub też doznania porażki, albo trwania w stanie w jakim Pan jest teraz, który chroni przed porażką, jednak nie daje także szansy na sukces.