Minął termin porodu - kiedy iść do szpitala?

Dnia 23 grudnia minął mój termin porodu, kiedy mam zgłosić się do szpitala? Z USG termin mam na 30 grudnia. Czuję się dobrze, ruchy płodu też czuję dobrze, to moja druga ciąża.
Pierwsze dziecko urodziło się dwa dni po terminie, poród zaczął się odejściem wód płodowych, skurczów i rozwarcia nie było. Nie chcę leżeć w szpitalu i czekać na poród, równie dobrze mogę czekać w domu, jeśli wszystko jest w porządku.
Proszę o radę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Termin określony na podstawie USG (jeśli było wykonane w pierwszym trymestrze) jest tu bardziej istotny, gdyż lepiej oddaje faktyczny wiek oraz rozwój dziecka. Nie ma co się przejmować, jeśli poród nie rozpoczyna się przed terminem.

Na razie nie ma wskazań do indukcji porodu, jeśli nie mamy do czynienia z wyjątkowo dużym dzieckiem oraz nie występują powikłania ciąży lub inne problemy zdrowotne u Pani (nadciśnienie, konflikt serologiczny, zatrzymanie rozwoju płodu, odpłynięcie płynu owodniowego, cukrzyca, cholestaza etc.).
Także jeśli jest Pani pod opieką lekarską, nie ma powodów do niepokoju. Po upływie 40 tygodnia ciąży powinna Pani udać się do swojego lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania (KTG, USG) i obejmie Panią częstą, regularną kontrolą aż do rozwiązania.
Za ciążę przeterminowaną uznaje się taką, która przekroczyła wiek 42 tygodni. Należy wtedy rozważyć indukcję porodu ze względu na dobro dziecka. Niezwykle ważne jest również Pani doświadczenie z poprzedniej ciąży - z pewnością będzie Pani potrafiła rozpoznać objawy porodu i odpowiednio wcześniej udać się do szpitala.
Pozdrawiam serdecznie!