Mleko w diecie?

Witam. Moje pytanie dotyczy mleka w diecie. Mam 15 lat i od pół roku bardzo intensywnie się odchudzam. Od początku tej diety bardzo ograniczyłam kalorie, ale równocześnie piłam bardzo dużo mleka. Teraz również piję około 3 litrów dziennie i zastanawiam się, czy taka ilość mi szkodzi, czy wręcz przeciwnie? Chciałabym też wiedzieć czy mleko jest bardzo kaloryczne i czy może mieć wpływ na utrzymywanie wagi?
15 LAT ponad rok temu

Witam,
Każda dieta bardzo ograniczająca kalorie ma również ograniczoną podaż niezbędnych składników mineralnych i witamin. W mleko jest dużo wapnia niezbędnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości. Niedobór wapnia jest bardzo niebezpieczny dla młodzieży jak i dla osób starszych. W Twoim wieku organizm magazynuje ten składnik w kościach. Trwa to do około 25 roku życia, dlatego w zależności od tego ile zmagazynujesz go w młodości, tyle pozostanie na późniejszy okres życia. Niedobór wapnia powoduje łamliwość kości, osteoporozę i inne problemy zdrowotne.
Moim zdaniem nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet w tym wieku, ponieważ może się to odbić w sposób niekorzystny na Twoim zdrowiu.
Jednak jeśli to Cię nie przekonuje pamiętaj o dostarczaniu wapnia nie tylko w postaci mleka ale również jogurtów, kefirów czy maślanek naturalnych.
Mleko nie ma właściwości odchudzających i nie ma wpływu na utrzymanie wagi, produkty mleczne są jednak NIEZBĘDNE.
Pozdrawiam.