Mocne bicie serca, duszności i zawroty głowy w 12. tygodniu ciąży

Witam, jestem w 12 tyg ciąży, przynajmniej raz dziennie zdarza mi się takie mocne bicie serducha jest na tyle mocne ze aż czuje jak mi krew w żyłach płynie. Mam też duszności i zawroty głowy. Wcześniej nic podobnego nie występowało.

Szanowna Pani, objawy, o których Pani pisze, mogą mieć charakter psychosomatyczny i powstawać na tle zaburzeń lękowych. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest tutaj psychoterapia.
Co do ucisku w klatce piersiowej i uczuciem podenerwowania, to wiąże się ono prawdopodobnie z pani wzorcem oddechowym. Żeby to sprawdzić wystarczy proste ćwiczenie: proszę usiąść wygodnie na krześle oraz położyć sobie jedną dłoń na klatce piersiowej a drugą na brzuchu. Następnie, proszę wziąć kilka naprawdę głębokich, ale spokojnych wdechów i wydechów. Proszę zauważyć, która dłoń bardziej się unosi. Często osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, zwane nerwicami, prezentują wzorzec oddechowy piersiowy, to znaczy, że oddychają głównie górną częścią ciała/klatką piersiową a słabiej lub prawie wcale nie oddychają przeponą. Taki utrwalony wzorzec oddychania ma charakter obronny, nawykowy. Kiedy jest Pani podenerwowana, to Pani ciało się spina (a Pani odczuwa napięcie w ciele) i przestaje Pani oddychać, co powoduje niedotlenienie, które tylko zwiększa odczucie niepokoju. Wtedy zaczyna Pani oddychać szybciej, co prowadzi do hiperwentylacji (duszność, zawroty głowy). No i spirala lęku się nakręca. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest uruchomienie przepony.
Najlepiej udać się do terapeuty, który ma doświadczenie w psychosomatoterapii (metody pracy z ciałem, pracy z oddechem). Zachęcam Panią również do zapoznania się z podejściem Metasystemowym na stronie: www.pocieszka.pl , gdzie znajdzie Pani również adresy zaufanych gabinetów w Warszawie.

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej